Historia teatru szkolnego
Teatr Szkolny w Gimnazjum nr 6 w ramach zajęć Wyobraźnia i Pasja funkcjonuje już od 2012 roku. Tworzą go młodzi, zdolni ludzie, uczniowie klas I – III zainteresowani teatrem nie tylko jako sztuką, ale także jako sposobem na rozwijanie swoich umiejętności i pasji: literackich, aktorskich, muzycznych, plastycznych, technicznych. Próby teatralne, przygotowywanie kolejnych spektakli, jest dla nich także ciekawym – i niekonwencjonalnym – sposobem spędzania wolnego czasu. Praca nad spektaklami to przede wszystkim dobra zabawa. Początkowo przygotowywaliśmy głównie przedstawienia Jasełkowe i Wielkanocne. Pierwsze z naszych przedstawień prezentowaliśmy na scenie podczas Betlejem Poznańskiego i Kiermaszu Wielkanocnego na Starym Rynku. Wszystkie przedstawienia prezentowaliśmy społeczności szkolnej. Od 2013 roku do naszego repertuaru dołączyliśmy przedstawienia na zakończenie i rozpoczęcie roku wg scenariuszy opracowanych wspólnie z uczniami lub samodzielnie przez nich ułożonych. Od tego roku szkolnego głównym celem teatru szkolnego jest promocja szkoły na zewnątrz oraz niesieni radości i uśmiechu osobom starszym, chorym i dzieciom. Opiekunem od początku była p. Aleksandra Kaczmarek i p. Sebastian Kurkiewicz, następnie p. Aleksandra Kaczmarek, p. Małgorzata Szaroleta i p. Aleksandra Królikowska, obecnie opiekunami są: p. Aleksandra Kaczmarek przy współpracy z p. Ewa Kaniewską i p. Aleksandrą Królikowską.
Aktualności
VIII POZNAŃSKI MIĘDZYGIMNAZJALNY KONKURS WIEDZY O TEATRZE
„Teatr to przestrzeń niezwykła…”
II ETAP - 4 kwietnia 2017 roku godz.12 w Gimnazjum nr 54 w Poznaniu ul. Newtona 2
Uczniowie Gimnazjum nr 6 zakwalifikowani do II etapu:
- Krzysztof Nowak
- Natalia Urbaniak
- Maja Szpindor
Do II etapu należy:
- W Teatrze Animacji w Poznaniu obejrzeć w następujących terminach spektakl:
10 marca 2017 r. g. 19 „Molier”lub 17 marca 2017 r. g.19 „Pastrana”
Przyjście na wybrany termin należy potwierdzić telefonicznie nr tel.61 853 69 64
Proszę podać hasło: „ Konkurs Wiedzy o Teatrze”.
Można skorzystać z naszych propozycji:
1. Odwiedzić witrynę periodyków teatralnych np. w Empiku lub na stronach internetowych i zapoznać się z czasopismami teatralnymi, ich charakterem oraz zakresem działalności.`
2. Zapoznać się ze stronami internetowymi dotyczących rodzajów teatru.
3. Przejrzeć zalecane pozycje w podanej bibliografii:
- Tadeusz Nyczek: „ Alfabet teatru dla analfabetów i zaawansowanych” . Agencja Edytorska „Ezop”. W- wa 2002
- Jan Kłosowicz: „ Słownik Teatru Polskiego”. Muza SA W-wa 2002
- Elżbieta Kalemba-Kasprzak: „Poznańskie „Ósemki””; [W.:] „Uśmiech Melpomeny”. Kronika Miasta Poznania. Wydawnictwo Miejskie 2003
- Grzegorz Ziółkowski: „Młody teatr alternatywny”; [W.:] „Uśmiech Melpomeny ”. Kronika Miasta Poznania. Wydawnictwo Miejskie 2003
- Elżbieta Nowicka: „ Dzieje teatru w Polsce”; Podsiedlik - Raniowski i Spółka
- Zbigniew Raszewski: „ Krótka historia teatru polskiego”; PIW, W-wa 1990
- Andrzej Hausbrandt: „ Elementy wiedzy o teatrze”; WSiP, W-wa 2005
Z poważaniem Halina Tomaszewicz
Ko Kolejne przedstawienie, które przygotujemy to „ Igraszki z Diabłem” pod opieką p. Ewy Kaniewskiej przy współpracy z p. Aleksandrą Kaczmarek.
Zajęcia grupy teatralnej - wtorek 14.50 - 16.30.
23.01.2017r. o godz. 14.50 wyjście do Teatru Polskiego – zwiedzanie Teatru od kulis.
Podczas zajęć 17 stycznia 2017r. rozpoczęliśmy przygotowania do kolejnego konkursu Teatralnego – „Konkursu Wiedzy o Teatrze”.
1. Próby
Próby zajęć teatralnych w ramach zajęć Wyobraźnia i Pasja (WiP) odbywają się w każdy wtorek w godzinach 14.40 – 16.00/16.30. Opiekun: p. Aleksandra Kaczmarek przy współpracy z p. Ewą Kaniewską.
Pierwsza próba odbyła się 20 września. Podczas tej próby i kilku następnych uczniowie testowali, czy są to zajęcia dla nich. Podczas pierwszych prób ćwiczyliśmy oddech przeponowo – żebrowy, dykcję i ruch sceniczny. W kolejnym etapie dalej odbywały się ww. ćwiczenia, jednak większość czasu poświęcaliśmy na prace z tekstem.
Uczestnikami są uczniowie z klas I – III. W zajęciach biorą tez uczniowie, którzy nie występują w przedstawieniach, natomiast korzystają z ćwiczeń, warsztatów i wyjść do teatrów.
Próba w Zaniemyślu – opis w zakładce Warsztaty Teatralne.
Zapraszamy na nasze próby nowych uczestników, także waszych kolegów i koleżanki nie uczących się w naszej szkole. Warunkiem udziału uczestnika spoza szkoły jest rozmowa kwalifikacyjna i zgoda rodziców.
Już wkrótce nowe przedstawienie, nowy reżyser i nowe wyzwanie!
Podobne ćwiczenia realizowaliśmy w drugiej grupie, która została utworzona w listopadzie. Ta grupa zajmuje się realizowaniem przedstawienia Jasełka „Piekło i Niebo” dla Seniorów, dla Domu Pomocy UGORY. Przedstawienia w tej grupie mają charakter wolontariatu artystycznego.
Próby odbywały się w czwartki w godzinach 13.30 – 14.40 lub do 16.00.
Opiekunowie: p. Aleksandra Kaczmarek, p. Aleksandra Królikowska.
24.01.2017r.
Podczas zajęć teatralnych rozpoczęliśmy przygodę z nowym przedstawieniem „ Igraszki z diabłem” od plastycznego przedstawienia tekstu. Efekty naszej pracy będzie można oglądać podczas Święta Teatru w naszym gimnazjum. Czytanie tekstu i odnalezienie w nim jednego „zdania”, które jest nam bliskie. To zadanie, które wymaga od uczestników zajęć wyobraźni i zrozumienia sztuki. Na kolejnych zajęciach ciąg dalszy korespondencji sztuk.
Każda próba to dobra zabawa i nauka.
![]() |
![]() |
2. Przedstawienia
Przedstawienie „Julia i Romeo”
- William Szekspir „Romeo i Julia”
- Tłumaczenie - Józef Paszkowski
- Tłumaczenie prologu – Jan Kasprowicz
- Opracowanie scenariusza – Aleksandra Kaczmarek
- Reżyseria – Aleksandra Kaczmarek przy współpracy z Ewą Kaniewską
- Muzyka – udostępniona przez TVP
- Kostiumy – zespół teatralny „WiP”
- Obsługa techniczna – Filip Skiba
- Obsada:
Julia – Nikola Czyżewska, Patrycja Wasielewska
Romeo – Marcel Wrzesiński, Mikołaj Babiak
Sługa – Krzysztof Nowak, Klaudia Zielińska, Adam Kujawiak
Kapulet – Adam Kujawiak
Kapulet II – Krzysztof Nowak
Pani Kapulet – Natalia Urbaniak
Benwolio – Natalia Urbaniak
Marta – Maja Szpindor
Tybalt – Eryk Najdul
Ojciec Laurenty – Feliks Dębski
Prolog – Adam Kujawiak, Krzysztof Nowak
Przedstawienie, które zrealizowaliśmy i nagraliśmy na konkurs. Tematem przewodnim konkursu było „Nasza klasyka i Sceny z Szekspira”. Hasło, dające możliwość sięgnięcia zarówno do bogatej i ciekawej twórczości pisarzy polskich, jak również inspirującej do teatralnych poszukiwań twórczości dramatycznej Williama Szekspira. To 400-tna rocznica jego śmierci, przypadająca na 2016 rok, stała się powodem, dla którego tego nazwiska nie mogło zabraknąć w czwartej edycji Przeglądu. I dla uczniów naszej grupy był to najbardziej interesujący autor. Sztuka ”Romeo i Julia” okazała się im najbliższa. Nasza szkoła uczestniczy w tym konkursie pierwszy raz. Na wyniki czekamy z niecierpliwością, ale naszym największym osiągnięciem jest ogromne zaangażowani całej grupy. Doświadczenia związane z przygotowaniem sztuki, mogą wykorzystać w trakcie nauki z wszystkich przedmiotów. Bardzo ważny w tej realizacji przedstawienia był udział Filipa, który obsługiwał sprzęt. Dziękujemy Dyrekcji naszego gimnazjum za zakupienie statywu do kamery, bez którego nasze nagranie byłoby o wiele gorszej jakości. Dziękujemy Rodzicom, którzy wspierali działania uczniów. Nagrane przedstawienie lub fragmenty zaprezentujemy, po wynikach konkursu TVP- napiszemy gdzie i kiedy!
Opiekun artystyczny w tym przedstawieniu: p. Aleksandra Kaczmarek przy współpracy z p. Ewą Kaniewską
Jasełka „Piekło i Niebo”
To przedstawienie, które również zrealizowaliśmy w ramach grupy teatralnej WiP, jednak w nieco zmienionym składzie. W przedstawieniu wykorzystaliśmy autorski scenariusz oraz doświadczenia uczniów.
Pierwszy występ odbył się w ODK Słońce dla samotnych mieszkańców Osiedla Przyjaźni, w dniu 20 grudnia 2016 r.
Wszystkich oglądających to przedstawienie, zachwyciła gra naszych uczniów, niektórzy z Seniorów bardzo się wzruszyli. Na zakończenie zaprosiliśmy wszystkich do wspólnego kolędowania. Uczniowie wręczyli Seniorom kartki świąteczne z życzeniami przygotowane przez klasę III b w ramach zajęć artystycznych. Cała grupa otrzymała ogromne brawa i podziękowania od pani Doroty Drabent z-cy kierownika Osiedla Przyjaźni ds. kulturalno-oświatowych.
Opiekun artystyczny: p. Aleksandra Kaczmarek, p. Aleksandra Królikowska.
10 stycznia 2017r.
Uczniowie naszego gimnazjum już po raz trzeci przygotowali przedstawienie dla osób starszych z Domu Pomocy Społecznej. W tym roku przygotowaliśmy jasełka pt.: „Piekło i niebo”, które w grudniu zaprezentowaliśmy w ODK Słońce dla Seniorów i osób samotnych z Osiedla Przyjaźni.
Po zakończeniu przedstawienia zaprosiliśmy wszystkich uczestników do wspólnego śpiewania najbardziej popularnych kolęd. Przez te kilka chwil uczniowie nawiązali serdeczne kontakty z osobami starszymi i obiecali, że będą częściej pojawiać się w DPS w celu niesienia pomocy i dobrego słowa.
Na zakończenie uczniowie wręczyli słodkie upominki seniorom, natomiast sami także otrzymali podziękowania i coś słodkiego od seniorów.
3. Wyjścia do teatru
21 października 2016 r.
Klasy drugie Gimnazjum nr 6 oraz reprezentacje uczniowskie klas pierwszych i trzecich obejrzały w kinie Apollo sztukę teatralną Romeo i Julia W. Szekspira.
Organizatorki: p. Małgorzata Szaroleta-Nowak, p. Ewelina Urbaniak
7 listopada 2016r.
Wyjście klas pierwszych i Grupy Teatralnej do teatru – Scena Wspólna – na przedstawienie pt.: Nina i Paul.
Organizatorki: p. Aleksandra Kaczmarek, p. Małgorzata Szaroleta-Nowak
5 grudnia 2016r.
Wyjazd Grupy Teatralnej do teatru w Gnieźnie Przedstawienie „Opowieść Wigilijna”.
Organizator: p. Aleksandra Kaczmarek.
23 stycznia 2017r.
Wycieczka do Teatru Polskiego.
Wiedzę o teatrze można poznać czytając różne źródła, natomiast poprzez wyjścia do teatrów, zwiedzanie jego kulis poznajemy rzeczy, które nas zachwycają i sprawiają, że teatr i sztuka stają się nam bliższe. Historia Teatru Polskiego to także historia naszego miasta, którą warto poznać. Ogromne wrażenie na uczniach zrobiła stara, nieużywana dzisiaj scena obrotowa, którą obsługiwano ręcznie, a znajduje się ona w podziemiach. Wiedzę zdobytą podczas wycieczki uczniowie wykorzystają w przygotowaniach do Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Tetrze.
Opiekunowie: p.Aleksandra Kaczmarek, p.Halina Janowiecka
19 marca 2017r.
W ramach przygotowań do II etapu konkursu wiedzy o teatrze, uczniowie obejrzeli w Teatrze Animacji przedstawienie pt. „Pastrana”. Julia Pastrana najbrzydsza kobieta świata. Kobieta z brodą. Człowiek małpa. Tajemniczy zwierz. Tymi i innymi epitetami była określana Julia Pastrana, kobieta, której choroba dziś ma już swoją ładnie brzmiącą nazwę: h ipertrichoza. Ta niesamowita historia na długo pozostanie w pamięci uczniów.
Opiekun: p. Aleksandra Kaczmarek
![]() |
![]() |
![]() |
4. Warsztaty teatralne
16-17 grudnia 2016r.
Warsztaty teatralne w Zaniemyślu pod opieką nauczycieli p. Aleksandry Kaczmarek, p. Ewy Kaniewskiej. Warsztaty i przygotowanie do nagrania, które odbyło się w Zaniemyślu, było pierwszą taką inicjatywą w naszej szkole. Podczas tych warsztatów uczniowie całkowicie oddali się sztuce Szekspira. Teksty ćwiczyli idąc korytarzem lub schodząc po schodach. Spotykali się w małych grupach z nauczycielami, a następnie w całej grupie ćwicząc poszczególne sceny. Przyjazna atmosfera Zaniemyśla i urok sali prób, sprawiał, że uczniowie wracali do domu z lekkim niedosytem.
![]() |
![]() |
![]() |
5. Spotkania z aktorami
Uczniowie naszego Gimnazjum po spektaklu „Opowieść Wigilijna”, które obejrzeliśmy w Teatrze Aleksandra Fredry w Gnieźnie, spotkali się z aktorem p. Leszkiem Wojtaszakiem. Dla wielu z nich było to pierwsze takie spotkanie.
Uczniowie zadawali wiele pytań, a niektóre z uzyskanych odpowiedzi wykorzystali w swojej przygodzie z teatrem w sztuce „Romeo i Julia”. Np. to, że zawsze w sytuacji krytycznej należy improwizować. Ta cenna wskazówka pomogła w Romeo i Julii oraz w Przedstawieniu jasełkowym Piekło i Niebo.
Takie informacje można przeczytać na stronie teatru:
„Poznaniak z urodzenia i charakteru, zdystansowany do świata i siebie. Indywidualista, samotnik. Z wszystkich dźwięków najbardziej lubi ciszę (i fado). Posiadacz czarnego pasa w sarkazmie. Po studiach w krakowskiej PWST zahaczył o Teatr Polski w Poznaniu, potem było Gniezno, Zielona Góra i od r. 1996 znów można go oglądać na scenie gnieźnieńskiej. Pracował z Januszem Nyczakiem, Krzysztofem Rościszewskim, Henrykiem Tomaszewskim, Tomaszem Szymańskim, Piotrem Kruszczyńskim, Lechem Raczakiem… Niżej od niego mówi tylko Pan Bóg.
6. Konkursy teatralne
Konkurs TVP – Internetowy Teatr Szkolny [regulamin]
Przygotowania do konkursu „Wiedza o teatrze” obejmują:
Umiejętności analizy obejrzanej sztuki teatralnej: napisania recenzji, eseju lub felietonu bądź przekształcenia scenariusza wg własnej koncepcji; parafraza.
Umiejętności plastyczne: projektowanie kostiumu teatralnego, rekwizytów bądź elementu scenografii
Znajomość historii teatru w Polsce: odpowiedź w formie pisemnej dotycząca twórców, aktorów, teatrów, teatrów amatorskich, wydarzeń, periodyków teatralnych, najpopularniejszych spektakli itp.
Finał konkursu maj/czerwiec 2017r w Teatrze Animacji.
Przygotowania do VIII edycji Festiwalu Małych Form Teatralnych „CHICHOT PEGAZA”
Przygotowania obejmują: Umiejętności plastyczne, teatralne – przygotowanie przedstawienia „Igraszki z diabłem”.
Finał konkursu – 18 marca 2017 r., godz. 9.00 w ZSB- D