Warszawa zbuntowane miasto jest drugim projektem p. Marty Kmieciak, którego nadrzędnym celem jest przybliżanie uczniom historii Polski w taki sposób, by czuli się integralną jej częścią.
Po spektakularnym sukcesie Inscenizacji katyńskiej przyszedł czas uzmysłowienia uczniom ich obowiązków wobec Ojczyzny, a także uświadomienia im znaczenia wolności i niepodległości w życiu człowieka, narodu i państwa.
Pani Marta Kmieciak zaprosiła do współpracy dwie polonistki panie: Ewę Kaniewską i Ewelinę Urbaniak, aby osadzić projekt Warszawa zbuntowane miasto w kontekstach literackich i kulturowych oraz dać uczniom możliwość tworzenia profesjonalnych wypowiedzi pisemnych.
Dlaczego Powstanie Warszawskie? Czym zajmuje się „Stowarzyszenie Gustaw Harnaś”? Postanowiliśmy zapytać panią Martę Kmieciak. Grupa Historyczna „Gustaw Harnaś” to stowarzyszenie, które interesuje się historią Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej. Szczególne miejsce w ich działalności zajmuje okres Powstania Warszawskiego. Grupa kultywuje pamięć o tych wydarzeniach poprzez m.in. organizowanie spotkań z Powstańcami, dokumentowanie ich wspomnień, uczestniczenie w inscenizacjach rekonstrukcyjnych oraz uroczystościach rocznicowych.
![]() |
![]() |
Panowie ze stowarzyszenia zaszczycili nas swoją obecnością na spotkaniu z klasami trzecimi w zeszłym roku szkolnym, ale przede wszystkim zawdzięczamy im znajomość z wyjątkową osobą panem Januszem Gundermanem, Powstańcem Warszawskim z Batalionu „Gustaw” NOW AK, o pseudonimie „Janusz”. Uczniowie byli bardzo poruszeni wspomnieniami pana Janusza i zafascynowani wiedzą oraz postawą przedstawicieli grupy „Gustaw Harnaś”. Widząc ich reakcję wiedziałam, że w kolejnym roku szkolnym muszę powołać do życia projekt, który pozwoli młodzieży poznać historię Powstania oraz spotkać tak wyjątkowych ludzi, szczególnie, że w 2014 roku będziemy obchodzić 70 rocznicę upamiętniającą 63 dni walki o stolicę. Projekt Warszawa zbuntowane miasto to nasz wkład w obchody rocznicowe.
Wszystkich zainteresowanych odsyłam na stronę internetową stowarzyszenia. Naprawdę warto zajrzeć.
Zdjęcia z ubiegłorocznego spotkania z p. Januszem oraz grupą „Gustaw-Harnaś”
![]() |
![]() |
Utwór, napisany specjalnie na tę okazję przez uczniów:
Konrada Lenarskiego i Karola Michalaka z ubiegłorocznej klasy 3B.
[mp3].
Dlaczego zdaniem uczniów projekt jest wart uwagi?
Projekt jest bardzo ciekawy, rozwija nasze zainteresowania, na które nie zawsze jest czas w czasie lekcji. Uczy nas historii, ale w nowatorski, współczesny sposób. Bardzo nam się podoba, chcielibyśmy, aby każdy projekt tak wyglądał.
Warszawa zbuntowane miasto: Spotkanie I, 11.10.2013 r.
Temat: Oni byli tacy jak my
Obejrzeliśmy film fabularny Jutro idziemy do kina, który przedstawia losy trzech przyjaciół świeżo po maturze, którym wojna niszczy młodzieńcze plany. Bohaterowie podobnie jak my wierzą, że przed nimi jeszcze całe życie. Żyją chwilą, są optymistyczni, radośni, przeżywają pierwsze miłości. Wojna brutalnie odbiera im dotychczasowe życie. Wielu z nich jej nie przeżyło. Film uświadamia nam, że to byli ludzie tacy sami, jak my. Mieli swoje plany, marzenia, a wybuch wojny spadł na wszystkich jak grom z jasnego nieba. Ekranizacja wywołuje w nas uczucia silnej empatii, współczucia i radości, że nasze pokolenie nie musi mierzyć się z wojenną i powojenną rzeczywistością.
Warszawa zbuntowane miasto: Spotkanie II, 24.10.13 r.
Temat: Historia Powstania Warszawskiego – projekcja filmu pt. Bitwa o Warszawę 44
W czasie kolejnych zajęć obejrzeliśmy film dokumentalny dotyczący Powstania Warszawskiego. Zgłębiliśmy sytuację polityczną tamtego okresu, przeanalizowaliśmy dokładnie działania między ZSRR, a III Rzeszą. Wysłuchaliśmy wypowiedzi Powstańców, które pomogły nam zrozumieć ich motywację do walki, wzbudziły podziw i fascynację. Film oglądała liczna grupa osób, a cisza panująca w sali była największym dowodem naszego zainteresowania tematem.
Warszawa zbuntowane miasto: Spotkanie III, 26.10.13 r.
Temat: W hołdzie bohaterom – sprzątanie kwater AK na Cmentarzu Junikowo
Wzruszeni dotychczas obejrzanymi filmami wyraziliśmy swoją wdzięczność i szacunek dla bohaterów sprzątając kwatery AK na Cmentarzu Junikowo. Wygrabiliśmy liście, zapaliliśmy znicze, przynajmniej tyle mogliśmy zrobić…
Przygotowały: Agata Chełmińska, Łucja Bińczycka, Marta Lebus, p. Ewelina Urbaniak
Koordynator: p. Marta Kmieciak
![]() |
![]() |
Warszawa zbuntowane miasto: Spotkanie IV, 28.11.2013r.
Temat: Wywiad z panem Januszem Gundermanem
Nadszedł dzień, na który wszyscy czekaliśmy. Pan Janusz Gunderman zaszczycił nas swoja obecnością w Gimnazjum nr 6. Czuliśmy podekscytowanie, mogąc na własne oczy zobaczyć uczestnika Powstania Warszawskiego. Panu Gundermanowi towarzyszyli Panowie ze Stowarzyszenia Gustaw Harnaś (Dariusz Krzeszowiec, Maciej Nawrocki, Patryk Karaśkiewicz), którzy razem z Nim przybliżali nam historię tamtych lat.
Mieliśmy okazję osobiście zapytać o intrygujące nas szczegóły, usłyszeć o emocjach powstania od kogoś, kto tam był. Było to dla nas niesamowite przeżycie. Panowie ze Stowarzyszenia Gustaw Harnaś wtajemniczyli nas w genezę powstania stowarzyszenia. Pełni pasji i energii opowiadali o swoich zainteresowaniach. Przynieśli repliki broni, które mogliśmy wziąć do ręki. Pan Janusz Gunderman ożywił w nas na nowo uczucia: patriotyzmu i oddania wobec Ojczyzny. Pamiętajcie, powiedział, nie pytajcie co Polska może Wam dać, zapytajcie, co Wy możecie zrobić dla Ojczyzny.
Bardzo serdecznie dziękujemy naszym Gościom za cierpliwość w czasie wywiadu oraz za poświęcony nam czas. Proszę nas serdecznie wspominać spoglądając na kubki będące prezentami od wdzięcznej młodzieży Gimnazjum nr 6.
Warto zajrzeć na stronę powstańczych biogramów.
Tekst: uczennice klasy 3A i 3B, koordynator wpisu p. Ewelina Urbaniak
![]() |
![]() |
Warszawa zbuntowane miasto: 12.01.2014r.
Wigilia Kombatantów,
Otrzymaliśmy zaproszenie od Pana Janusza Gundermana prezesa Zarządu Środowiska „Syrena” Światowego Związku Żołnierzy AK na spotkanie opłatkowe. Gimnazjum nr 6 reprezentowały: p. Marta Kmieciak wraz z uczennicami Martą Lebus z klasy 3B oraz Natalią Biniasz i Elizą Wojtkowiak z klasy 1B.
Dziewczynki pomogły w przygotowaniu uroczystości. Spotkało nas wspaniałe, serdeczne przyjęcie. Miałyśmy zaszczyt porozmawiać z uczestnikami Powstania Warszawskiego i usłyszeć jak potoczyły się ich powojenne losy.
Uczestnictwo w spotkaniu było dla nas największym wyróżnieniem, jednak Pan Janusz Gundermann jeszcze dodatkowo sprawił nam wielką radość pisemnymi podziękowaniami.
Opiekun: Marta Kmieciak
Warszawa zbuntowane miasto: Spotkanie V, 29 stycznia 2014r.
Temat: Powstanie Warszawskie w poezji i muzyce.
Tylko poezja jest wstanie w pełni opowiedzieć nam o emocjach tamtych dni, o tym jak „przegrywali niezwyciężeni i jak umierali nieśmiertelni”. Analizując słowa wiersza Anny Świrszczyńskiej czuliśmy podziw i szacunek wobec powstańców stawiających czoła potężnemu przeciwnikowi, imponowała również postawa ludności cywilnej. Odczuliśmy także wspaniałego ducha powstania, który napełniał piersi walczących pieśnią patriotyczną, a także radosnymi szantami pełnymi wiary i nadziei na lepsze jutro. Z dumą odkryliśmy, że Powstanie Warszawskie jest podziwiane i pamiętane współcześnie czego dowodem jest twórczość takich zespołów jak Lao Che. Zajęcia zakończył przydział zadań finalizujących projekt.
Tekst: uczestnicy pod opieką p. Eweliny Urbaniak
Warszawa zbuntowane miasto: Spotkanie VI, 19 lutego 2014 r.
Temat: Tak trudno było wtedy żyć – tworzymy biografie powstańcze.
Podzieleni na grupy otrzymaliśmy zdjęcia powstańców. Zadanie polegało na tym, by spośród sfotografowanych osób wybrać jedną i stworzyć dla niej życiorys powstańczy. Przenieśliśmy się na chwilę w czasie do tamtych dni, marzeń, emocji, nadziei. Traciliśmy bliskich, przyjaciół, walczyliśmy do ostatniej kropli krwi. Tak bardzo chcieliśmy móc zmienić bieg historii, tak bardzo życzyliśmy im zwycięstwa. Zadanie wzmocniło w nas uczucia: szacunku, podziwu i zrozumienia.
P.S. Przed nami czas intensywnej pracy nad realizacją przydzielonych zadań.
Tekst: uczestnicy pod opieką p. Eweliny Urbaniak
Warszawa zbuntowane miasto: 19 lutego 2014 r.
Wywiad z Panią Romaną Stobiecką (z domu Radajewską) uczestniczką Powstania Warszawskiego.
Marta Lebus uczennica klasy 3b w ramach zadania finalizującego projekt Warszawa zbuntowane miasto podjęła się przeprowadzenia wywiadu z powstańcem. Towarzyszyła Jej pani Marta Kmieciak. Bohaterką rozmowy została pani Roma Stobiecka, pseudonimy: „Danusia”, „Roma”, walcząca z plutonem 1108, to był 7. Pułk Ułanów „Jeleń”, należący do Zgrupowania „Golski”.
Pani Roma zaskoczyła nas niezwykle ciepłym przyjęciem oraz otwartością podczas udzielania odpowiedzi na pytania. W czasie wywiadu opowiedziała nam o swoich powstańczych losach, nie unikając trudnych dla Niej wspomnień. Zasłuchane, nie zauważyłyśmy jak prędko mija czas i ku naszemu zaskoczeniu z godziny 17.00 zegar przesunął wskazówki na 20.00.
Ze spotkania wyszłyśmy poruszone historiami, które usłyszałyśmy. Chylimy czoła przed bohaterami Powstania Warszawskiego.
Marta Lebus i p. Marta Kmieciak
Warszawa zbuntowane miasto: 23 lutego 2014 r.
Koncert w Teatrze Muzycznym
Dzięki uprzejmości p. Agnieszki Kołodzieskiej z Instytutu Pamięci Narodowej, Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej w Poznaniu, wybraliśmy się w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na koncert promujący najnowszą płytę Maleo Reggae Rockers i Gości pt. Panny Wyklęte. Koncert odbył się 23 lutego (niedziela) w Teatrze Muzycznym w Poznaniu .
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ideą tego święta jest odkłamywanie historii po 1944 roku i uświadamianie Polakom prawdy o roli, jaką Ci niepokorni i niezłomni żołnierze odegrali w naszej powojennej historii.
Koncert Panny Wyklęte pokazał historię tamtego okresu z perspektywy kobiet. Niesamowite piosenki: wspaniałe słowa i niezapomniana muzyka. Doskonała lekcja historii, która zapada w duszę i głowę, by zostać tam już na zawsze. Dziękujemy pani Agnieszce Kołodziejskiej za możliwość udziału w koncercie.
![]() |
ZAPROSZENIE Z dumą i radością zapraszamy na finał projektu Opiekunowie i Uczestnicy projektu |
Warszawa zbuntowane miasto: 21 marca 2014 r.
Wieści z planu
Daty prób: 05.03, 07.03, 12.03, 14.03, 18.03, 19.03, 21.03
W perspektywie: 24.03, 25.03, 26.03, 27.03.2014r. – próba generalna
W Gimnazjum nr 6 zaroiło się od „Małych Powstańców”. Okupują hol główny szkoły, który stał się walczącą Warszawą. Ciągle słychać: padnij!, powstań!, śpiewaj!, powtórz jeszcze raz głośniej i wyraźniej! Pani E.Kaniewska wraz z obstawą (p. M.Kmieciak i p. E.Urbaniak) walczy z nami póki nie padniemy ze zmęczenia.
Są chwile smutku i zwątpienia, dumy i radości, a także wzruszenia. Historia tamtych dni powraca do nas z każdą z prób. Staramy się najlepiej, jak potrafimy oddać hołd walczącym… To lekcja patriotyzmu na całe życie.
Panie Januszu!
Podobno śledzi Pan nasze postępy na stronie internetowej szkoły
– serdecznie pozdrawiamy! My, to wszystko dla Pana!
„Mali Powstańcy” przy wsparciu p. E. Urbaniak
|
Odpowiedź:
Mali Powstańcy!
Jak widzicie rzeczywiście śledzę razem z żoną Wasze postępy w przygotowaniach do naszego spotkania na które niecierpliwie czekamy, tym bardziej jak zobaczyliśmy co zamierzacie na nim przedstawić!
Życzymy powodzenia i "0" tremy, bo na pewno wszystko Wam się uda.
Serdecznie dziękuję za pozdrowienia i równie serdecznie pozdrawiamy całą ekipę
Mirka i Janusz Gundermanowie
Warszawa zbuntowane miasto: 25 marca 2014 r.
Dekoracje
|
|
Warszawa zbuntowane miasto: 27 marca 2014 r.
FINAŁ PROJEKTU
Dnia 27 marca 2014 r. odbyła się uroczystość finalizująca pracę nad projektem Warszawa zbuntowane miasto. Gościem specjalnym gali był wielki Przyjaciel naszego projektu, Bohater Powstania Warszawskiego, Prezes Zarządu Środowiska „Syrena” Światowego Związku Żołnierzy AK, Pan Janusz Gunderman.
Nie zabrakło także reprezentacji Grupy Historycznej „Gustaw-Harnaś”, która kultywuje pamięć o Powstaniu Warszawskim.
Uroczystość swoją obecnością uświetnili: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 66 p. Ewa Dekubanowska, Dyrekcja Gimnazjum nr 6 p.Krystyna Wieniawa-Chmielewska, Reprezentacja Rady Rodziców Gimnazjum nr 6, Grono Pedagogiczne i Uczniowie Gimnazjum nr 6, Zgrupowania Harcerskie.
Uczestnicy projektu zaprosili swoich Rodziców i Najbliższych, aby przedstawić owoce swojej pracy. To wspaniale, że Państwo pojawili się tak licznie pokazując nam, że to, co tworzyliśmy, jest ważne.
Projekt Warszawa zbuntowane miasto trwał sześć miesięcy. Brało w nim udział 47 uczniów Gimnazjum nr 6 z każdego poziomu edukacyjnego, więc niemal jedna czwarta uczniów naszej szkoły.
Niezwykłość projektu Warszawa zbuntowane miasto polega na osobistym przeżywaniu historii tamtego okresu poprzez rozmowy z bohaterami powstania, grupą rekonstrukcyjną, a także przeżycie kilku chwil w powstańczej Warszawie za pośrednictwem spektaklu, którego premiera odbyła się w czasie uroczystości.
W ramach realizacji projektu: obejrzeliśmy kilka filmów dokumentalnych i fabularnych o Powstaniu Warszawskim, posprzątaliśmy kwatery żołnierzy Armii Krajowej na Cmentarzu Junikowo, przeprowadziliśmy wywiad z panem Januszem Gundermanem i grupą Gustaw-Harnaś, uczestniczyliśmy w Wigilii Kombatantów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przeanalizowaliśmy Powstanie Warszawskie w poezji i muzyce, stworzyliśmy biografie powstańcze, byliśmy na koncercie poświęconym Żołnierzom Wyklętym w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, przygotowaliśmy spektakl finalizujący projekt.
Zainspirowani historią stworzyliśmy: wiersze powstańcze, piosenki i śpiewniki, przeprowadziliśmy sondy uliczne dotyczące wiedzy o Powstaniu Warszawskim, wydaliśmy egzemplarz Kuriera Warszawskiego.
Sercem projektu Warszawa zbuntowane miasto stał się spektakl będący kadrem z życia walczącej stolicy, z uwzględnieniem życia codziennego jej mieszkańców. Dekoracje, stroje, opaski powstańcze, scenariusz – wszystko powstało na potrzeby przedstawienia, z dedykacją dla p. Janusza Gundermana.
Serdecznie dziękujemy za owację na stojąco! Reportaż zdjęciowy z finału poniżej.
Uczestnicy i Opiekunowie projektu Warszawa Zbuntowane miasto
Relacja fotograficzna z finału.
Prace projektowe – w przygotowaniu.
Nasza wspaniała Publiczność! Dziękujemy!
Warszawa zbuntowane miasto: 28 marca 2014 r.
Zdjęcia z finału projektu Warszawa zbuntowane miasto jako pierwsi zamieścili Panowie z Grupy Gustaw-Harnaś. Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie zaszczyty i uprzejmości, których doświadczyliśmy dzięki Wam.
Relacja na Facebooku oraz na stronie Stowarzyszenia Grupy Historycznej Gustaw-Harnaś
Wzruszeni Opiekunowie i Uczestnicy projektu Warszawa zbuntowane miasto
![]() |
Droga Młodzieży! Jeszcze raz chcemy Wam podziękować za wspaniałą prezentację, która wywołała w nas (i w Was chyba też) tyle emocji, że nie pozwoliły mi one na zakończenie spotkania powiedzieć wszystkiego na co chciałem Was uczulić. Nie pozwólcie tym emocjom ostygnąć, bo są one tak samo potrzebne jak rzeczowe podejście do nauki, bo Polska pilnie potrzebuje obywateli dobrze wykształconych gotowych ofiarnie dla Niej pracować. Uczestniczcie w obchodach Świąt Narodowych, wywieszajcie flagi, propagujcie wśród swoich rówieśników (i nie tylko) postawy patriotyczne, bo jest to nam, w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie, bardzo potrzebne! Podziękujcie od nas swoim Rodzicom, że wychowali Was w duchu patriotycznym, a także, że przybyli tak licznie na to spotkanie. Specjalne podziękowanie przekazuję dla Grona Nauczycielskiego i Dyrekcji Szkoły za inicjatywę i doprowadzenie całego Projektu do wspaniałego finału Z AK-owskim pozdrowieniem Kpt. rez. mgr. inż. Janusz Gunderman |
Warszawa zbuntowane miasto: 30 marca 2014 r.
![]() |
Bardzo serdecznie dziękujemy za wspólne sześć miesięcy. W naszych sercach owacja na stojąco dla Was nadal trwa… Dziękujemy. Opiekunowie projektu: |
Warszawa zbuntowane miasto: 31 marca 2014 r.
UWAGA!
Projekt Warszawa zbuntowane miasto reprezentuje Gimnazjum nr 6 w Poznaniu w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo Nowa Era na Projekt z klasą. Dziesięć projektów, na które zagłosuje największa liczba osób zdobędzie Granty Internautów i otrzyma po 2000zł każdy. Przewidziane są także nagrody dla szkół.
Link: projekt z klasą
Start głosowania: 1 kwietnia 2014r. Prosimy o głosowanie!
Opiekunowie i Uczestnicy Projektu Warszawa zbuntowane miasto
Warszawa zbuntowane miasto: 04.04.2014 r.
Spektakl
W piątek 04.04.14 r. „Mali Powstańcy” wystąpili przed Społecznością Gimnazjum nr 6. Spektakl został nagrany przez Winogrodzką Telewizję Kablową.
Warszawa zbuntowane miasto: 22.05.2014 r.
Wycieczka do Warszawy
Relacja fotograficzna z wycieczki