
3 kwietnia na terenie Fortu VII w Poznaniu przedstawiciele władz miasta i województwa, kombatanci, rektorzy uczelni oraz uczniowie poznańskich gimnazjów i liceów uczestniczyli w uroczystości uczczenia pamięci ofiar okupacji niemieckiej z lat 1939-1945. Uroczystość ta zainaugurowała w stolicy Wielkopolski Miesiąc Pamięci Narodowej.
W tym roku po raz pierwszy w uroczystości wzięli udział tak liczni przedstawiciele młodzieży. Dla wielu z nich było to pierwsze zetknięcie z obozem koncentracyjnym i swoista lekcja historii.
Do takich miejsc, jak Fort VII czy Oświęcim, uczniowie zawsze podchodzą z pełną powagą. Po udziale w takich uroczystościach często sięgają po dodatkową literaturę, pytają o historię. Wtedy zapraszamy do szkoły kombatantów, którzy przekazują uczniom swoje doświadczenia i wspomnienia. Staramy się, by była to dla nich żywa, a nie podręcznikowa lekcja historii – mówi Anna Domagała, nauczycielka języka polskiego w Gimnazjum nr 6 im. E. Raczyńskiego w Poznaniu. Jak się okazuje, historią można zainteresować naprawdę wielu młodych ludzi. Uczniowie z Gimnazjum nr 6 już po raz szósty uczestniczyli w corocznej uroczystości w Forcie VII, w tym roku przygotowując spektakl pt. „Wolność”.
Fragment artykułu Justyny Mrozik, Przewodnik Katolicki