
Alicja Szerment z klasy I B
Stanisław Lem to najpopularniejszy polski twórca książek i opowiadań fantastycznych. Na pewno spotkaliście się już z jego dziełami, a jeśli jeszcze nie… to przynajmniej z jego charakterystycznym nazwiskiem. "Bajki robotów" należą zaś do grona najpopularniejszych dzieł pisarza. Fragmenty książek Stanisława Lema są bardzo często wykorzystywane np.: w podręcznikach do j. polskiego dla szkół podstawowych. To właśnie tam po raz pierwszy spotkałam się z twórczością tego wybitnego autora. Jednak wówczas jego dzieła nie zachwyciły mnie na tyle, żeby przeczytać jakąś jego książkę w całości i to był… błąd. Ale błędy trzeba przecież naprawiać!
"Bajki robotów" składają się z kilkunastu historyjek pokazujących kosmos i rzeczy, które tam się dzieją (oczywiście w wyobrażeniu Stanisława Lema). Autor stworzył ciekawe, inteligentne postacie, które na zawsze pozostają w pamięci czytelnika, pokazują prawdziwe zachowania ludzi a także tytułowych robotów i to, że każdy może być kim tylko zapragnie. Nawet robot może być księżniczką.
Lem złamał wszystkie zasady konstrukcji typowych bajek. Połączył baśniowy świat z fantastycznym i rzeczywistym. Przez to stworzył ciekawą i oryginalną książkę, która zaciekawi osoby w każdym wieku. Pierwsze wydanie "Bajek robotów" pochodzi z 1964 roku, pomimo tego to książka, która cały czas jest wznawiana oraz cieszy się zasłużonym zainteresowaniem. Została również przetłumaczona na ponad 40 języków. To prawdziwa „klasyka” tego typu literatury
Akcja bajek, które pojawiają się w tej książce, rozgrywa się w kosmosie na różnych planetach i w różnych królestwach wymyślonych przez autora. Opisane wydarzenia są zabawne, ciekawe i pouczające. Na pewno pojawi sie niejedna osoba, która uzna tą książkę za dziwną bądź nawet głupią, ale to fantastyka naukowa, która rządzi się własnymi prawami. Czytałam tę książkę z zapartym tchem, zaciekawiona, co autor wymyśli w kolejnych bajkach. Przekonałam się na własnej skórze na czym polegał geniusz Lema.
Każda bajka przedstawia inne wydarzenia, ale łączy je to, że wszystkie pokazują ludzkie zachowania i emocje. Ukazują prawdziwe oblicza ludzi od radości do nienawiści. Postacie są przedstawione z prostotą. Stanisław Lem wymyślił także bardzo dużo urządzeń „swojego pomysłu”, przez co wykreował świat, w którym rozgrywa się akcja. Świat wymyślony przez autora jest ciekawy, fantastyczny, po prostu... inny.
Oprócz świetnego pióra autora Bajki wyróżnia także to, że bez ogródek pokazuje jacy są naprawdę ludzie, co może niektórych zaskoczyć a nawet wywołać mały szok. Powieści Stanisława Lema mają fanów na całym świecie i bezapelacyjnie zasługują na ich zachwyt. Zdecydowanie wyróżniają się spośród innych książek fantastycznych.
Podczas czytania tej książki nie będziecie pamiętać o prawdziwym świecie. To będzie Wasza chwila fajnego zapomnienia, która każdemu jest potrzebna.
Książka dostępna w bibliotece szkolnej.