
Z okazji obchodów 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, postanowiliśmy powrócić do pomysłu realizacji klasycznego projektu pt. "Śladami Powstania Wielkopolskiego", nad którym honorowy patronat sprawował niegdyś Wielkopolski Kurator Oświaty. Projekt okazał się wówczas udanym przedsięwzięciem edukacyjnym i wychowawczym, obecnie został przeredagowany oraz dopasowany do aktualnych potrzeb i aspiracji „akademickiej” społeczności szkolnej Gimnazjum nr 6.
19 grudnia uroczystej inauguracji projektu (podczas specjalnego wykładu o Powstaniu Wielkopolskim) dokona dr Olaf Bergmann z Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych.
W ramach wykonania zadań przygotowawczych odbędą się lekcje na temat powstania prowadzone przez nauczycieli historii. Skorzystamy także z nowatorskich możliwości nauczania, jakie oferuje dostępna w naszym gimnazjum elektroniczna platforma edukacyjna - każdy uczeń będzie miał dzięki niej dostęp do materiałów o powstaniu. W klasach starszych odbędą się projekcje filmów edukacyjnych pt. "Chwała zwycięzcom" lub „Zdobycie Ławicy”, znajdujących się w zbiorach biblioteki szkolnej.
Przedstawiciele wszystkich klas udadzą się także „na przechadzkę po Poznaniu” do miejsc upamiętniających wydarzenia z 1918 i 1919 roku. Uczniowie zwiedzą miedzy innymi Muzeum Powstania Wielkopolskiego, przed Hotel Bazar, na pl. Wolności, na ul. Ratajczaka, pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz do kwater powstańców na na poznańskiej Cytadeli.
Motyw Powstania Wielkopolskiego pojawi się również podczas konkursu poezji „barda” powstańczego Romana Wilkanowicza, którego grób na stokach Cytadeli zostanie udekorowany kwiatami.
Dodatkowo odbyło się spotkanie klasy akademickiej z powstańcem warszawskim, który opowiedział uczniom o sensie walki w obronie ojczyzny oraz z grupą rekonstrukcyjną, prezentującą typową taktykę działań powstańców (w ten sposób projekty edukacyjne o powstaniach uzupełniają się wzajemnie - z korzyścią dla uczniów). Zainteresowani uczniowie biorą też udział w komputerowym konkursie „Wielcy Polacy”, zorganizowanym przez naszą bibliotekę.
Projekt zakończy lutowe spotkanie z Mariuszem Niestrawskim z Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, który opowie uczniom o zakończeniu Powstania Wielkopolskiego oraz jego mniej znanych aspektach np. „Poznańskim Ochotniczym Batalionie Śmierci”.