
7 listopada 2013r., a więc w rocznicę powstania pierwszego w niepodległej Polsce rządu centralnego, odbyła się w Gimnazjum nr 6 debata poświecona Narodowemu Świętu Niepodległości i zatytułowana „Pytania o Niepodległość”. W debacie wzięli udział uczniowie klasy 3a, 2b oraz reprezentacja klasy 1b i harcerzy. Ekspertami byli: pan Mariusz Niestrawski z Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych oraz nasi historycy pan Filip Leśniak i pan Robert Brylewski.
W trakcie debaty zadaliśmy sobie szereg pytań dotyczących nie tylko dnia 11 listopada 1918r., lecz także całości procesu odzyskiwania przez Rzeczpospolitą suwerenności w latach 1918-22. Oto najważniejsze z nich:
- Czemu odzyskaliśmy niepodległość w 1918r. po 123 latach zaborów, a nie powiedzmy 5 lat wcześniej albo nawet 50?
- Dlaczego świętujemy akurat 11.11.1918? Przecież nic strasznie ważnego wówczas nie zaszło np. Poznań i cała Wielkopolska nie odzyskała jeszcze wolności, wiele innych ziem np. Śląsk czy Pomorze także nie...
- Przy okazji święta 11. listopada zawsze słyszymy o niejakim Józefie Piłsudskim... dlaczego właśnie o nim?
- Jeżeli chcieli byśmy wymienić kilku najważniejszych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918r. to wskazalibyśmy na...
- Łatwo ogłosić niepodległość, trudno wywalczyć i utrzymać! Skąd Polacy wzięli natychmiast wyszkolonych żołnierzy? Skąd drogą, ale niezbędną do obrony ojczyzny broń np.: samoloty albo czołgi?
- Czy niepodległość wywalczyliśmy raczej sami, czy też mieliśmy jakiś wpływowych przyjaciół na arenie międzynarodowej?
- Kto był głównym wrogiem Polski w tamtym okresie, a więc podstawowym zagrożeniem dla naszej świeżo odzyskanej niepodległości i dlaczego?
- Jakie wydarzenia i ewentualnie najważniejsze daty należało by wymienić, gdy myślimy o odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości (bitwy, powstania, traktaty itp.)?
- Jaki był finał polskich dążeń do niepodległości w 1918r. i latach następnych, czy wszystko poszło po naszej myśli?
- Dlaczego Święto Niepodległości 11. listopada wciąż wywołuje w naszej ojczyźnie raczej kłótnie i spory niż jednoczy Polaków?
- Czy można by zatem zmienić datę święta niepodległości na taką, która jednoczy wszystkich Polaków np. 15.07.1410r., bo każdy rodak odczuwa wyłącznie dumę z pokonania krzyżaków pod Grunwaldem!?
- Jakie inne wydarzenia można by zaproponować jako alternatywę dla dnia 11. listopada?